رئیس پاویون ژاپن در نمایشگاه بین‌المللی نفت خبرداد
آمادگی ژاپنی‌ها برای همکاری با ایران در زمینه واگذاری لایسنس‌های پتروشیمی
هدف عمده حضور ژاپن در قالب یک پاویون معرفی فرصت‌های همکاری با شرکت­‌های ایرانی در زمینه واگذاری لایسنس فناوری به ویژه در حوزه پتروشیم­ی و صنایع شیمیایی است.

کنیچی سایتو (Kenichi Saito)، مدیر ارشد اجرایی شرکت آی‌اس‌سی (ISC) و رئیس پاویون ژاپن، در گفت‌وگو با خبرنگار شانا در حاشیه بیست‌و‌سومین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی عنوان کرد: سومین حضور ما در این رویداد بین‌المللی با مشارکت جمع بزرگی از شرکت‌های شناخته شده ژاپن از جمله سومیتمو، میتسوبیشی کمیکال و میتسویی همراه است. شرکت‌های یادشده بیشتر در حوزه واگذاری لایسنس فناوری و تولید انواع قطعات و تجهیزات برای صنایع بالادستی و پایین دستی فعالیت دارند.

وی هدف عمده از حضور ژاپن در قالب یک پاویون را معرفی فرصت‌های همکاری با شرکت‌های ایرانی در زمینه واگذاری لایسنس فناوری به‌ویژه در صنایع پتروشیمی و صنایع شیمیایی دانست. 

سایتو افزود: هم‌اکنون نیز گفت‌وگوهایی انجام شده و شرکت‌هایی مانند میتسوبیشی کمیکال برای امضای تفاهم‌نامه همکاری با شرکت‌‌های مطرح ایرانی اقدام کرده‌اند. البته در حال حاضر نمی‌توانیم جزئیات بیشتری از این یادداشت‌های تفاهم ارائه کنیم. مدیر ارشد اجرایی شرکت آی‌اس‌سی همچنین یادآورد شد: در صورت امضا شدن هرگونه قراردادی در آینده، ارائه برنامه‌های آموزشی به کارکنان ایرانی و انتقال فناوری بخشی از برنامه همکاری ما با ایران خواهد بود.

وی تصریح کرد: اگرچه خروج آمریکا از برجام مشکلاتی را برای برخی شرکت‌های ژاپنی دارای مراودات تجاری با این کشور ایجاد می‌کند؛ اما شرکت آی‌اس‌سی به دلیل فعال نبودن در بازار آمریکا، قادر به برقراری روابط سازنده با طرف ایرانی در هر شرایطی خواهد بود.

 رئیس پاویون ژاپن، کیفیت برگزاری نمایشگاه را قابل مقایسه با برترین نمایشگاه‌های بین‌المللی مانند چاینا پلاست دانست.

بیست و سومین نمایشگاه بین‎المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، از یکشنبه، ۱۶ اردیبهشت ماه، در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‎المللی تهران آغاز به کار کرد و در تاریخ چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه به کار خود پایان می‎دهد. در این دوره از نمایشگاه حدود ۴ هزار شرکت داخلی و خارجی از ۳۸ کشور جهان شامل آذربایجان، اتریش، اسپانیا، آلمان، امارات متحده عربی، انگلستان، ایتالیا، بلژیک، ترکیه، جمهوری چک، چین، روسیه، ژاپن، سوئد، سوئیس، فرانسه، کرواسی، کره جنوبی، لهستان، هلند، هند، فنلاند، هنگ کنگ، بحرین، قزاقستان، موناکو، کانادا، لیختن اشتاین، عمان، دانمارک، تایوان، آمریکا، نروژ، استرالیا، برزیل، مالزی، سنگاپور و ایران حضور دارند.