English
اخبار

تاریخ خبر: 17/02/1394
زمان خبر :15: 28
news iconنوع خبر :خبر


b_Newsنشست خبری رکن الدین جوادی معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران


ظرفیت تولید از میادین غرب کارون تا پایان سال جاری به 2.5 برابر افزایش می یابد
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد: تا پایان سال جاری ظرفیت تولید نفت از میادین غرب کارون از 100 هزار بشکه فعلی به 250 هزار بشکه می رسد و تحقق این امر به 20 میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، رکن الدین جوادی در نشست خبری که عصر امروز(پنج شنبه؛ 17 اردیبهشت ماه) با اشاره به بدهی های شرکت ملی نفت ایران، گفت: رقم بدهی های شرکت ملی نفت ایران حدود 50 میلیارد دلار است اما امسال با کمک مجلس مصوبه ای تصویب شد تا اصل و فرع بدهی های این شرکت برای دو سال استمهال شود.

وی افزود: بنابراین فشار نقد شوندگی بدهی ها از سوی بانک مرکزی و دیگر بانک های تجاری تا 2 سال به تعویق افتاد.

جوادی گفت: صنعت نفت در سال های گذشته هزینه های زیادی متحمل شده است و ما تلاش کردیم با غربالگری پروژه های غیر ضروری را حذف کنیم اما به دلیل بدهی های سنگین گذشته هزینه های جاری و نیز به دلیل تخصیص نیافتن منابع دچار بحران مالی شدیم.

معاون وزیر نفت تصریح کرد: در نتیجه پرداخت به پیمانکاران و فروشنده ها با تاخیر روبرو شد؛ این فشار تا حدی بود که در پایان سال آثار آن در نحوه پرداخت حقوق کارکنان نیز نمایان بود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: اگر پیش بینی در بودجه سال 94 تحقق نیابد مشکلات پارسال می تواند در سال 94 نیز دوباره رخ دهد، چرا که سال 94 نیز تامین منابع شرکت ملی نفت ایران از منابع داخلی و دیگر منابع تامین خواهد شد و سهم 14.5 درصد را برای منابع درآمدی در نظر گرفته اند که متناسب با درآمدهای حاصل از فروش نفت است که بسیار ناکافی است.

جوادی گفت: با توجه به افت قیمت نفت به سطوح 50 دلار برای هر بشکه و در حالی که صادرات نفت خام ایران نیز نصف شده است، 14.5 درصدی که از درآمدهای فروش نفت خام حاصل می شود در این مدت به یک چهارم رسیده است و چنانچه تورم داخلی و خارجی را محاسبه کنیم، این رقم درآمدی به کمتر از یک پنجم می رسد.

وی تاکید کرد: که همه پیش بینی های درآمدی با فرض اوضاع موجود تحریم انجام شده است، اما باید منتظر نتایج مذاکرات هسته ای و آثار آن باشیم.

جوادی تصریح کرد: فاز اول تولید نفت از میدان آزادگان شمالی و همچنین تولید نفت از میدان یاران در سال جاری وارد مدار خواهد شد.

افزایش 700 هزار بشکه ای ظرفیت تولید نفت کشور

معاون وزیر نفت اظهار کرد: افزایش ٧٠٠ هزار بشکه ای ظرفیت تولید نفت کشور با سرمایه گذاری ٢٠ میلیارد دلاری تا پایان سال ٩٦ در دستور کار قرار دارد.

وی افزود: این میزان تولید با سرمایه گذاری ٢٠ میلیارد دلاری در میدان های حوزه نفتی غرب کارون به صورت بیع متقابل و استفاده از منابع مالی بند ق انجام می شود.

تولید 5 میلیون بشکه نفت تا پایان برنامه پنجم توسعه

مدیرعامل شرکت ملی نفت در بخش دیگری از این نشست خبری در ادامه تشریح برنامه های شرکت ملی نفت ایران، گفت: سطح تولید نفت باید تا پایان برنامه ششم توسعه به پنج میلیون بشکه افزایش یابد.

جوادی با بیان اینکه طبق تکلیف برنامه ظرفیت تولید میعانات گازی نیز باید به یک میلیون بشکه در روز افزایش یابد، اظهار داشت: میزان تولید گاز کشور ترش نیز باید به یک میلیارد و ٣٠٠ میلیون مترمکعب در روز افزایش پیدا کند.

افزایش ظرفیت تولید نفت کشور به 3 میلیون و 960 هزار بشکه تا پایان سال جاری

وی اضافه کرد: ظرفیت تولید نفت کشور در پایان سال 94 باید به سه میلیون و ٩٦٠ هزار بشکه در روز افزایش پیدا کند، در حالی که میزان ظرفیت تولید در سال 93 حدود سه میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه بوده است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت در بخش دیگری از این نشست خبری به تشریح آخرین وضعیت توسعه فازهای پارس جنوبی پرداخت و گفت: وعده وزارت نفت برای افزایش 100 میلیون مترمکعبی تولید گاز کشور محقق شد و در نظر داریم که برای سال 94 نیز 100 میلیون مترمکعب دیگر به ظرفیت تولید افزوده شود.

جوادی توسعه میادین گازی را مورد تاکید قرار داد و گفت: میدان های گازی نظیر فرزاد a و b نیز اجرایی می شود تا هدف فوق تحقق یابند.

وی خاطر نشان کرد: طبق برنامه قرار است که فازهای 15 و 16 در نیمه نخست سال جاری به طور رسمی افتتاح شوند.

بهره برداری از فازهای 17 و 18 پارس جنوبی در نیمه دوم امسال

مدیرعامل شرکت ملی نفت با بیان اینکه فازهای 17 و 18 نیز در نیمه دوم سال به بهره برداری می رسند، گفت: تا پایان سال جاری بخش هایی از فازهای 19، 20 و 21 نیز راه اندازی می شود که با بهره برداری از این فازها، میزان تولید گاز 100 میلون متر مکعب دیگر نیز افزایش می یابد.

جوادی با اشاره به افزایش تولید یک میلیارد مترمکعب گاز در مناطق مرکزی، افزود: تلاش می شود که این افزایش تولید در سال جدید حفظ شود.

وی در ادامه به نحوه اختصاص منابع مالی ناشی از محل بند قاف تبصره 2 قانون بودجه در طرح های صنعت نفت، اشاره کرد و اظهار کرد: قانون یکصد میلیارد دلار از محل این قانون بودجه پیش بینی کرده است، اما سال گذشته ٩٨ میلیون دلار پروژه برای این طرح ها تعریف شد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت افزود: تاکنون برای ٦٥ میلیون دلار این مبلغ مصوبه شورای اقتصاد گرفته ایم و برای ١٥ میلیون دلار دیگر تصویب خواهی صورت گرفته است که در مجموع به 80 میلیارد دلار می رسد.

جوادی با استقبال از تخصیص اعتبارات ناشی از بند قاف خاطر نشان کرد: ناهماهنگی در بین دستگاه های دولتی و بانک ها مشکلاتی را برای استفاده از این منابع ایجاد کرده است.

وی همچنین درخصوص بودجه مورد نیاز برای صنعت نفت، اظهار داشت: برای سال 93، حدود ٢١ میلیارد دلار بودجه برای سرمایه گذاری در نفت در نظر گرفته شده بود که تنها 5 میلیارد دلار مربوط به منابع داخلی بوده است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت اضافه کرد: اما به علت کاهش قیمت نفت و درآمدها، برای بودجه صنعت نفت در سال 94 هیچ مبلغی از محل منابع داخلی در نظر گرفته نشده است.

جوادی درخصوص طرح های جلوگیری از گازهای همراه نیز گفت: در سوختن گازهای همراه سه عامل دخالت دارد که برنامه هایی برای جمع آوری آنها دردست اقدام است.

وی خاطر نشان کرد: مزایده فروش گازهای همراه نفت سال گذشته برگزار شد که برخی شرکت های بخش خصوصی از آن استقبال و پیشنهادهایی را مطرح کردند که در حال ارزیابی فنی آنها هستیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: وضعیت سه میدان واقع در شرکت نفت فلات قاره ایران، نفت خیز جنوبی و نفت مرکزی، تا یک ماه آینده روشن خواهد شد.

تکمیل اکتشاف در دریای خزر

جوادی در خصوص اکتشاف در دریای خزر گفت: از جمله برنامه های ما در سال 94 تکمیل اکتشاف در دریای خزر خواهد بود.

مدیر عامل شرکت ملی نفت افزود: در بخش هشت یک میدان سردار جنگل اکتشاف انجام خواهیم داد.

جوادی با بیان اینکه یک چاه اکتشافی دیگر را در محدوده های دیگر دریای خزر حفاری خواهد شد، خاطر نشان کرد: این اکتشافات اغلب در محدوده های مورد اختلاف ایران با همسایگان است.

مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران در ادامه با اشاره به احداث پایانه جدید صادراتی گفت: در سال جاری مطالعات مربوط به احداث پایانه جدید صادرات نفت در جاسک انجام شده و در سال آینده عملیات اجرایی آغاز خواهد شد.

وی با بیان اینکه این پایانه ظرفیت صادرات یک میلیون بشکه نفت را داراست، اظهار کرد: در این بندر، اسکله و مخازن ذخیره سازی احداث خواهد شد.

جوادی در خصوص قراردادهای جدید نفتی نیز گفت: این قرارداد هنوز به هیئت دولت تحویل داده نشده است، گفت: اما این قرار داد به سازمان های ذیربط برای اظهار نظر ارسال شده است.

وی درباره میزان صادرات نفت ایران نیز گفت: حجم صادرات نفت خام همان رقمی است که در منابع و رسانه ها اعلام شده است.

مدیر عامل شرکت ملی نفت افزود: نفت خام زیادی در روی آب ذخیره نکرده ایم و آن چه ذخیره شده در حد عملیات صادراتی است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت درباره مذاکرات با شرکت های خارجی نیز اظهار کرد: مذاکراتی انجام شده، اما هنوز به مرحله عقد قرارداد نرسیده است.

جوادی خاطر نشان کرد: البته قراردادهایی برای پروژه های اکتشاف با شرکت های خارجی امضا شده است.

وی در خصوص توان شرکت های پیمانکاری برای تامین منابع مالی صنعت نفت، گفت: ما از هر شرکتی که توان مالی داشته باشد، استقبال می کنیم، اما مساله این است که اغلب این شرکت ها توان مالی کافی ندارند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران درباره سهم صنعت نفت در تامین یارانه نقدی، گفت: صنعت نفت ایران تاکنون سه مرحله را در تامین منابع مالی پشت سرگذشته است که در حالت اول، نفت پول خود را از صادرات بر می داشت و باقیمانده را به خزانه واریز می کرد.

جوادی با بیان اینکه اما در مرحله دوم، درآمدهای نفتی به خزانه واریز و سپس بودجه مورد نیاز به نفت پرداخت می شد، اظهار داشت: مرحله جدید پس از اجرای هدفمندی یارانه ها آغاز شد که در شیوه جدید، 14.5 درصد از محل صادرات نفت واریز می شد که جوابگوی نیاز سرمایه گذاری در صنعت نفت نیست.

وی با اشاره به سهم شرکت نفت در تامین انرژی مورد نیاز کشور، گفت: با احتساب تولید نفت و تولید گاز، در مجموع شرکت نفت معادل هفت میلیون بشکه نفت به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می کند، این در حالی است که صرفا 14.5 درصد از محل صادرات نفت به آن بودجه اختصاص می دهند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت خاطر نشان کرد: اختصاص 14.5 درصد بدون در نظر گرفتن کاهش حجم صادرات و کاهش قیمت انجام می شود.

جوادی ادامه داد: به دلیل کمبود منابع مالی مشکلات جدی در بخش شروع پروژه های جدید و نوسازی تاسیسات و نگاهداشت میزان تولید وجود دارد.

وی اضافه کرد: با وجود اینکه طرح استفاده از منابع ناشی از بند قاف تبصره 2 قانون بودجه، کارساز است، اما استفاده از آن زمان بر و طولانی است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت در بخش دیگری از این اظهارات با اشاره به برنامه ساخت واحدهای ال ان جی در ایران گفت: اولویت اصلی وزارت نفت، تکمیل طرح ایران ال ان جی است که به دنبال انجام مذاکراتی برای نهایی کردن قرارداد مربوط به آن هستیم.

جوادی با بیان اینکه اجرایی شدن ایران ال ان جی حدود سه سال زمان نیاز دارد، گفت: تحریم، مشکلاتی را در اجرای طرح های ال ان جی ایجاد کرده است و بنابراین سرمایه گذاری در این بخش متوقف شده است؛ اما پروژه های کوچک و متوسط ال ان جی در حال بررسی است.

وی درخصوص وضعیت سوآپ نیز اظهار کرد: ایران آماده از سرگیری سوآپ است، اما مشکلاتی در اجرای آن وجود دارد که از جمله آنها می توان به تحریم اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت خاطر نشان کرد: البته عمل نکردن شرکت نفت به تعهدات خود در گذشته نیز شرایط نامطلوبی را برای ما ایجاد کرده است.

جوادی درباره صادرات گاز به اروپا نیز گفت: مذاکرات برای صادرات گاز به اروپا ادامه دارد، اما باتوجه به کاهش قابل توجه قیمت گاز در بازار اروپا، صادرات گاز به این منطقه مانند گذشته صرفه اقتصادی ندارد.

وی ادامه داد: بنابراین صادرات گاز به اروپا از اولویت ما خارج شده است، اما هیچ مذاکره ای را تاکنون رد نکرده ایم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت همچنین در بخش دیگری از این نشست خبری با اشاره به پروژه های بهداشت و درمان شرکت نفت، گفت: ١٠ پروژه بیمارستانی و بهداشتی در سال جاری به اتمام خواهد رسید و همچنین قصد داریم، ساخت بیمارستان فوق تخصصی مرکزی نفت را نیز اجرایی کنیم.

رکن الدین جوادی:

ظرفیت تولید از میادین غرب کارون تا پایان سال جاری به 2.5 برابر افزایش می یابد
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد: تا پایان سال جاری ظرفیت تولید نفت از میادین غرب کارون از 100 هزار بشکه فعلی به 250 هزار بشکه می رسد و تحقق این امر به 20 میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، رکن الدین جوادی در نشست خبری که عصر امروز(پنج شنبه؛ 17 اردیبهشت ماه) با اشاره به بدهی های شرکت ملی نفت ایران، گفت: رقم بدهی های شرکت ملی نفت ایران حدود 50 میلیارد دلار است اما امسال با کمک مجلس مصوبه ای تصویب شد تا اصل و فرع بدهی های این شرکت برای دو سال استمهال شود.

وی افزود: بنابراین فشار نقد شوندگی بدهی ها از سوی بانک مرکزی و دیگر بانک های تجاری تا 2 سال به تعویق افتاد.

جوادی گفت: صنعت نفت در سال های گذشته هزینه های زیادی متحمل شده است و ما تلاش کردیم با غربالگری پروژه های غیر ضروری را حذف کنیم اما به دلیل بدهی های سنگین گذشته هزینه های جاری و نیز به دلیل تخصیص نیافتن منابع دچار بحران مالی شدیم.

معاون وزیر نفت تصریح کرد: در نتیجه پرداخت به پیمانکاران و فروشنده ها با تاخیر روبرو شد؛ این فشار تا حدی بود که در پایان سال آثار آن در نحوه پرداخت حقوق کارکنان نیز نمایان بود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: اگر پیش بینی در بودجه سال 94 تحقق نیابد مشکلات پارسال می تواند در سال 94 نیز دوباره رخ دهد، چرا که سال 94 نیز تامین منابع شرکت ملی نفت ایران از منابع داخلی و دیگر منابع تامین خواهد شد و سهم 14.5 درصد را برای منابع درآمدی در نظر گرفته اند که متناسب با درآمدهای حاصل از فروش نفت است که بسیار ناکافی است.

جوادی گفت: با توجه به افت قیمت نفت به سطوح 50 دلار برای هر بشکه و در حالی که صادرات نفت خام ایران نیز نصف شده است، 14.5 درصدی که از درآمدهای فروش نفت خام حاصل می شود در این مدت به یک چهارم رسیده است و چنانچه تورم داخلی و خارجی را محاسبه کنیم، این رقم درآمدی به کمتر از یک پنجم می رسد.

وی تاکید کرد: که همه پیش بینی های درآمدی با فرض اوضاع موجود تحریم انجام شده است، اما باید منتظر نتایج مذاکرات هسته ای و آثار آن باشیم.

جوادی تصریح کرد: فاز اول تولید نفت از میدان آزادگان شمالی و همچنین تولید نفت از میدان یاران در سال جاری وارد مدار خواهد شد.

افزایش 700 هزار بشکه ای ظرفیت تولید نفت کشور

معاون وزیر نفت اظهار کرد: افزایش ٧٠٠ هزار بشکه ای ظرفیت تولید نفت کشور با سرمایه گذاری ٢٠ میلیارد دلاری تا پایان سال ٩٦ در دستور کار قرار دارد.

وی افزود: این میزان تولید با سرمایه گذاری ٢٠ میلیارد دلاری در میدان های حوزه نفتی غرب کارون به صورت بیع متقابل و استفاده از منابع مالی بند ق انجام می شود.

تولید 5 میلیون بشکه نفت تا پایان برنامه پنجم توسعه

مدیرعامل شرکت ملی نفت در بخش دیگری از این نشست خبری در ادامه تشریح برنامه های شرکت ملی نفت ایران، گفت: سطح تولید نفت باید تا پایان برنامه ششم توسعه به پنج میلیون بشکه افزایش یابد.

جوادی با بیان اینکه طبق تکلیف برنامه ظرفیت تولید میعانات گازی نیز باید به یک میلیون بشکه در روز افزایش یابد، اظهار داشت: میزان تولید گاز کشور ترش نیز باید به یک میلیارد و ٣٠٠ میلیون مترمکعب در روز افزایش پیدا کند.

افزایش ظرفیت تولید نفت کشور به 3 میلیون و 960 هزار بشکه تا پایان سال جاری

وی اضافه کرد: ظرفیت تولید نفت کشور در پایان سال 94 باید به سه میلیون و ٩٦٠ هزار بشکه در روز افزایش پیدا کند، در حالی که میزان ظرفیت تولید در سال 93 حدود سه میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه بوده است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت در بخش دیگری از این نشست خبری به تشریح آخرین وضعیت توسعه فازهای پارس جنوبی پرداخت و گفت: وعده وزارت نفت برای افزایش 100 میلیون مترمکعبی تولید گاز کشور محقق شد و در نظر داریم که برای سال 94 نیز 100 میلیون مترمکعب دیگر به ظرفیت تولید افزوده شود.

جوادی توسعه میادین گازی را مورد تاکید قرار داد و گفت: میدان های گازی نظیر فرزاد a و b نیز اجرایی می شود تا هدف فوق تحقق یابند.

وی خاطر نشان کرد: طبق برنامه قرار است که فازهای 15 و 16 در نیمه نخست سال جاری به طور رسمی افتتاح شوند.

بهره برداری از فازهای 17 و 18 پارس جنوبی در نیمه دوم امسال

مدیرعامل شرکت ملی نفت با بیان اینکه فازهای 17 و 18 نیز در نیمه دوم سال به بهره برداری می رسند، گفت: تا پایان سال جاری بخش هایی از فازهای 19، 20 و 21 نیز راه اندازی می شود که با بهره برداری از این فازها، میزان تولید گاز 100 میلون متر مکعب دیگر نیز افزایش می یابد.

جوادی با اشاره به افزایش تولید یک میلیارد مترمکعب گاز در مناطق مرکزی، افزود: تلاش می شود که این افزایش تولید در سال جدید حفظ شود.

وی در ادامه به نحوه اختصاص منابع مالی ناشی از محل بند قاف تبصره 2 قانون بودجه در طرح های صنعت نفت، اشاره کرد و اظهار کرد: قانون یکصد میلیارد دلار از محل این قانون بودجه پیش بینی کرده است، اما سال گذشته ٩٨ میلیون دلار پروژه برای این طرح ها تعریف شد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت افزود: تاکنون برای ٦٥ میلیون دلار این مبلغ مصوبه شورای اقتصاد گرفته ایم و برای ١٥ میلیون دلار دیگر تصویب خواهی صورت گرفته است که در مجموع به 80 میلیارد دلار می رسد.

جوادی با استقبال از تخصیص اعتبارات ناشی از بند قاف خاطر نشان کرد: ناهماهنگی در بین دستگاه های دولتی و بانک ها مشکلاتی را برای استفاده از این منابع ایجاد کرده است.

وی همچنین درخصوص بودجه مورد نیاز برای صنعت نفت، اظهار داشت: برای سال 93، حدود ٢١ میلیارد دلار بودجه برای سرمایه گذاری در نفت در نظر گرفته شده بود که تنها 5 میلیارد دلار مربوط به منابع داخلی بوده است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت اضافه کرد: اما به علت کاهش قیمت نفت و درآمدها، برای بودجه صنعت نفت در سال 94 هیچ مبلغی از محل منابع داخلی در نظر گرفته نشده است.

جوادی درخصوص طرح های جلوگیری از گازهای همراه نیز گفت: در سوختن گازهای همراه سه عامل دخالت دارد که برنامه هایی برای جمع آوری آنها دردست اقدام است.

وی خاطر نشان کرد: مزایده فروش گازهای همراه نفت سال گذشته برگزار شد که برخی شرکت های بخش خصوصی از آن استقبال و پیشنهادهایی را مطرح کردند که در حال ارزیابی فنی آنها هستیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: وضعیت سه میدان واقع در شرکت نفت فلات قاره ایران، نفت خیز جنوبی و نفت مرکزی، تا یک ماه آینده روشن خواهد شد.

تکمیل اکتشاف در دریای خزر

جوادی در خصوص اکتشاف در دریای خزر گفت: از جمله برنامه های ما در سال 94 تکمیل اکتشاف در دریای خزر خواهد بود.

مدیر عامل شرکت ملی نفت افزود: در بخش هشت یک میدان سردار جنگل اکتشاف انجام خواهیم داد.

جوادی با بیان اینکه یک چاه اکتشافی دیگر را در محدوده های دیگر دریای خزر حفاری خواهد شد، خاطر نشان کرد: این اکتشافات اغلب در محدوده های مورد اختلاف ایران با همسایگان است.

مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران در ادامه با اشاره به احداث پایانه جدید صادراتی گفت: در سال جاری مطالعات مربوط به احداث پایانه جدید صادرات نفت در جاسک انجام شده و در سال آینده عملیات اجرایی آغاز خواهد شد.

وی با بیان اینکه این پایانه ظرفیت صادرات یک میلیون بشکه نفت را داراست، اظهار کرد: در این بندر، اسکله و مخازن ذخیره سازی احداث خواهد شد.

جوادی در خصوص قراردادهای جدید نفتی نیز گفت: این قرارداد هنوز به هیئت دولت تحویل داده نشده است، گفت: اما این قرار داد به سازمان های ذیربط برای اظهار نظر ارسال شده است.

وی درباره میزان صادرات نفت ایران نیز گفت: حجم صادرات نفت خام همان رقمی است که در منابع و رسانه ها اعلام شده است.

مدیر عامل شرکت ملی نفت افزود: نفت خام زیادی در روی آب ذخیره نکرده ایم و آن چه ذخیره شده در حد عملیات صادراتی است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت درباره مذاکرات با شرکت های خارجی نیز اظهار کرد: مذاکراتی انجام شده، اما هنوز به مرحله عقد قرارداد نرسیده است.

جوادی خاطر نشان کرد: البته قراردادهایی برای پروژه های اکتشاف با شرکت های خارجی امضا شده است.

وی در خصوص توان شرکت های پیمانکاری برای تامین منابع مالی صنعت نفت، گفت: ما از هر شرکتی که توان مالی داشته باشد، استقبال می کنیم، اما مساله این است که اغلب این شرکت ها توان مالی کافی ندارند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران درباره سهم صنعت نفت در تامین یارانه نقدی، گفت: صنعت نفت ایران تاکنون سه مرحله را در تامین منابع مالی پشت سرگذشته است که در حالت اول، نفت پول خود را از صادرات بر می داشت و باقیمانده را به خزانه واریز می کرد.

جوادی با بیان اینکه اما در مرحله دوم، درآمدهای نفتی به خزانه واریز و سپس بودجه مورد نیاز به نفت پرداخت می شد، اظهار داشت: مرحله جدید پس از اجرای هدفمندی یارانه ها آغاز شد که در شیوه جدید، 14.5 درصد از محل صادرات نفت واریز می شد که جوابگوی نیاز سرمایه گذاری در صنعت نفت نیست.

وی با اشاره به سهم شرکت نفت در تامین انرژی مورد نیاز کشور، گفت: با احتساب تولید نفت و تولید گاز، در مجموع شرکت نفت معادل هفت میلیون بشکه نفت به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می کند، این در حالی است که صرفا 14.5 درصد از محل صادرات نفت به آن بودجه اختصاص می دهند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت خاطر نشان کرد: اختصاص 14.5 درصد بدون در نظر گرفتن کاهش حجم صادرات و کاهش قیمت انجام می شود.

جوادی ادامه داد: به دلیل کمبود منابع مالی مشکلات جدی در بخش شروع پروژه های جدید و نوسازی تاسیسات و نگاهداشت میزان تولید وجود دارد.

وی اضافه کرد: با وجود اینکه طرح استفاده از منابع ناشی از بند قاف تبصره 2 قانون بودجه، کارساز است، اما استفاده از آن زمان بر و طولانی است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت در بخش دیگری از این اظهارات با اشاره به برنامه ساخت واحدهای ال ان جی در ایران گفت: اولویت اصلی وزارت نفت، تکمیل طرح ایران ال ان جی است که به دنبال انجام مذاکراتی برای نهایی کردن قرارداد مربوط به آن هستیم.

جوادی با بیان اینکه اجرایی شدن ایران ال ان جی حدود سه سال زمان نیاز دارد، گفت: تحریم، مشکلاتی را در اجرای طرح های ال ان جی ایجاد کرده است و بنابراین سرمایه گذاری در این بخش متوقف شده است؛ اما پروژه های کوچک و متوسط ال ان جی در حال بررسی است.

وی درخصوص وضعیت سوآپ نیز اظهار کرد: ایران آماده از سرگیری سوآپ است، اما مشکلاتی در اجرای آن وجود دارد که از جمله آنها می توان به تحریم اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت خاطر نشان کرد: البته عمل نکردن شرکت نفت به تعهدات خود در گذشته نیز شرایط نامطلوبی را برای ما ایجاد کرده است.

جوادی درباره صادرات گاز به اروپا نیز گفت: مذاکرات برای صادرات گاز به اروپا ادامه دارد، اما باتوجه به کاهش قابل توجه قیمت گاز در بازار اروپا، صادرات گاز به این منطقه مانند گذشته صرفه اقتصادی ندارد.

وی ادامه داد: بنابراین صادرات گاز به اروپا از اولویت ما خارج شده است، اما هیچ مذاکره ای را تاکنون رد نکرده ایم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت همچنین در بخش دیگری از این نشست خبری با اشاره به پروژه های بهداشت و درمان شرکت نفت، گفت: ١٠ پروژه بیمارستانی و بهداشتی در سال جاری به اتمام خواهد رسید و همچنین قصد داریم، ساخت بیمارستان فوق تخصصی مرکزی نفت را نیز اجرایی کنیم.

 بر جسب خبر :

اخبار مر تبط :


تبلیغات و اطلاع رسانی ویژه
 • sponcer

  پترودانیال

 • sponcer

  تامین تجهیزات نیتل پارس

 • sponcer

  توسعه پتروايران

 • sponcer

  جندی شاپور

 • sponcer

  حفاری و اکتشاف انرژی گستر پارس

 • sponcer

  سیالات حفاری پارس

 • sponcer

  صنایع تجهیزات نفت

 • sponcer

  فاتح صنعت کیمیا

 • sponcer

  شرکت تولیدی صنعتی فراسان

 • sponcer

  کرمان تابلو

 • sponcer

  گروه توسعه و نوسازی صنایع گداختار

 • sponcer

  گروه مپنا

 • sponcer

  گسترش انرزی پاسارگاد

 • sponcer

  گلوبال پتروتك كيش

 • sponcer

  لوله سازی اهواز

 • sponcer

  مبین سازه گستر خلیج فارس

 • sponcer

  مهندسي و ساخت تاسيسات دريايي ايران

 • sponcer

  مهندسی و ساختمان صنایع نفت

 • sponcer

  نفت سپاهان

 • sponcer

  آریا ترانسفو

 • sponcer

  پترو گاز نامداران

 • sponcer

  پترو گوهر فراساحل کیش

 • sponcer

  پرگاسیران

 • sponcer

  توربین ماشین خاورمیانه

 • sponcer

  رادوکس RADOX

 • sponcer

  رامپکو

 • sponcer

  فناوری فراساحلی دلتا

 • sponcer

  کیسون

 • sponcer

  ماشین سازی اراک

 • sponcer

  مهندسی و خدماتی چاه پیمای مهران

 • sponcer

  مهندسی و ساخت کسراوند

 • sponcer

  مهندسین مشاور تهران جوان

 • sponcer

  شرکت نفت نیروی پارس

 • sponcer

  پارس کیهان

 • sponcer

  ایران ترانسفو

 • sponcer

  آذر پژوهان اندیش

 • sponcer

  پترو پایدار ایرانیان

 • sponcer

  فلات صنعت ایده

 • sponcer

  حفاری شمال


کتاب نمایشگاه

گواهي ارزش افزوده

تاريخ هاي مهم
شروع پیش ثبت نام
متعاقبا اعلام میگردد

پایان پیش ثبت نام
متعاقبا اعلام میگردد

اعلام جانمایی 
متعاقبا اعلام میگردد

مشاهده بیشتر

 

پيوندهاي مرتبط
 وزارت نفت
 شرکت ملی نفت ایران
 شرکت ملی گاز ایران

 شرکت ملی پالایش و پخش فرآوردهای نفتی ایران


 شرکت ملی صنایع پتروشیمی
 مرکز ثبت نام بازدیدکنندگان نمایشگاه
 مدل جدید قراردادهای نفتی و ظرفیت های سرمایه گذاری شرکت ملی نفت ایران